W dzisiejszych czasach wyjazd za granicę dla wielu osób stanowi szansę na znalezienie dobrze płatnej i pewnej pracy. Z tego powodu wiele osób każdego roku udaje się do Anglii, Niemiec lub Holandii by tam rozpocząć nowe życie. Jesteś jedną z osób, które również się nad tym zastanawiają? Sprawdź co musisz wiedzieć wyjeżdżając.
W jaki sposób dotrzeć do celu?
Podstawową kwestią dla osób, które decydują się na wyjazd za granicę jest znalezienie odpowiedniego środka transportu, który sprawi, że szybko ale również niedrogo dotrzemy do celu. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach mamy sporo możliwości wyboru: samoloty, pociągi i autokary to tylko niektóre z nich. Wciąż jednakże najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem zarówno w przypadku wyjazdu za granicę, jak i powrotów do kraju są busy. To tani i komfortowy sposób na podróżowanie, z którego korzysta obecnie naprawdę wiele Polaków. Warto więc sprawdzić czy w naszej okolicy funkcjonują firmy transportowe oferujące przejazdy busami za granicę.
Jak znaleźć pracę?
Nie da się ukryć, że wyjazd za granicę bez nagranej wcześniej pracy nie jest najlepszym posunięciem i może sprawić, że szybko będziemy musieli wracać do kraju. Gdzie więc szukać zatrudnienia? Przede wszystkim warto zdać się na pomoc znajomych, którzy za granicą są dłużej od nas. Są oni bowiem w stanie podsunąć nam ciekawe oferty pracy. Co więcej, zagraniczni pracodawcy często szukają zaufanej osoby z polecenia. Wykorzystując ten sposób mamy więc szansę zdobyć dobrą i pewną pracę.
Co jednak w sytuacji, w której nie posiadamy znajomych w kraju, do którego wyjeżdżamy? Bezpiecznym rozwiązaniem, które cieszy się sporą popularnością jest skorzystanie z pomocy agencji pracy, które rekrutują pracowników dla zagranicznych klientów. Większość z nich działa przejrzyście możemy więc liczyć nie tylko na dobre warunki pracy ale również pomoc w tłumaczeniu dokumentów czy poszukiwaniach mieszkania.
Niezbędne dokumenty
Wyjeżdżając za granicę musimy zabrać ze sobą komplet dokumentów, które ułatwią nam funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Przede wszystkim musi być to ważny dokument tożsamości. W swoim oddziale NFZ wyróbmy także europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Poza tym przydadzą nam się również: międzynarodowe prawo jazdy, akt urodzenia/małżeństwa, orzeczenie rozwodowe. Warto również odpowiednio wcześnie założyć konto bankowe w kraju, do którego wyjeżdżamy. Czasem zdarza się bowiem tak (np. w Wielkiej Brytanii), że jest ono konieczne do podjęcia zatrudnienia.
Opieka zdrowotna
Wszyscy doskonale wiemy, jak łatwo w dzisiejszych czasach można stracić zdrowie. Wyjeżdżając za granicę musimy więc zapewnić sobie odpowiednią ochronę. Czy jest to trudne? Na szczęście, niekoniecznie. Na początku swojego pobytu za granicą możemy korzystać z faktu, że posiadamy ubezpieczenie w Polsce. W krajach Unii Europejskiej mamy bowiem prawo do leczenia, którego nie można odłożyć do przyjazdu do Polski. Gdy osiądziemy na stałe warto zadbać o legalne zatrudnienie. Dzięki temu pracodawca będzie zobowiązany do odprowadzania składek na ubezpieczenie, które zapewnią nam dostęp do pełnej opieki medycznej.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki sprawią, że wyjazd za granicę odbędzie się bezproblemowo. Bogatsi w wiedzę o wiele lepiej poradzimy sobie w nowej rzeczywistości i szybciej poczujemy się jak w domu.