Wyjeżdżasz za pracą do Niemiec? Jedną z podstawowych rzeczy, o które musisz zadbać jest znalezienie dachu nad głową. Oczywistym jest, że nie chcesz wydawać zbyt dużo na mieszkanie. Jednocześnie jednak każdy z nas marzy o możliwości mieszkania w miejscu komfortowym i zadbanym. Jak to pogodzić? Na co zwrócić uwagę szukając idealnego lokum? Podpowiadamy!
Nocleg oferowany przez agencję? Uważaj i sprawdź szczegóły!
Bardzo wiele osób, które wyjeżdżają do Niemiec korzysta z pomocy agencji pracy. Często oferują one możliwość zatrudnienia z noclegiem w zamian za potrącenie pewnej kwoty z pensji. Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie warto pamiętać, że nie zawsze jest to uczciwa i opłacalna oferta. Często bowiem agencje wynajmują lokale o niskim standardzie oraz oddalone od centrum miasta. Dojazd do miejsca pracy zajmuje przez to sporo czasu oraz jest bardzo kosztowny. Co więcej, często w jednym mieszkaniu zakwaterowana zostaje zbyt duża liczba osób co niekorzystnie wpływa na komfort pracowników. Dlatego też, jeśli zależy Ci na tym by pobyt w Niemczech był przyjemny – dokładnie sprawdź ofertę agencji pracy.
Przydatne informacje
Nie wiesz gdzie znaleźć mieszkanie, które spełni Twoje oczekiwania a jednocześnie nie chcesz polegać na pośrednikach, którzy nie zawsze są uczciwi? Rozejrzyj się po najpopularniejszych portalach ogłoszeniowych. Mieszkania warto szukać między innymi na: Immowelt, Immonet oraz na Immobilienscout24.
Co ważne, w ogłoszeniach możemy znaleźć wiele nic niemówiących nam skrótów. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich:
3 Zi.-Whg – to nic innego jak trzypokojowe mieszkanie
EBK – kuchnia zabudowana
K – kaucja
NMM – miesięczny czynsz netto
Skrótów stosowanych w ogłoszeniach jest znacznie więcej, dlatego też warto przeglądać je z Niemcem lub osobą, która mieszka w tym kraju dostatecznie długo by bez problemów je zrozumieć.
Ponadto, pamiętaj, że większość spółdzielni mieszkaniowych w Niemczech automatycznie pobiera wszystkie opłaty z konta osoby, która decyduje się na wynajęcie mieszkania. Dlatego też, jeśli zależy Ci na tym, by wszystko odbywało się sprawnie załóż konto w niemieckim banku i zadbaj o to, by znajdowała się na nim dostateczna ilość środków. Większość opłat pobierana jest do 3 dnia miesiąca.
Opłaty – czyli za co musisz zapłacić?
Wynajęcie mieszkania w Niemczech wiąże się z koniecznością poniesienia kilku obowiązkowych opłat. Pierwsza z nich to kaucja – w jej przypadku warto zadbać o to, by nie była zbyt wysoka. Co ważne, czasem na niemieckich portalach ogłoszeniowych pojawiają się czasem ogłoszenia, które oferują możliwość obejrzenia mieszkania po uprzedniej opłacie. Warto na nie uważać! W większości przypadków mamy bowiem do czynienia z oszustami. Poza tym musimy liczyć się ze standardowymi opłatami a więc czynszem oraz opłatami za prąd, wodę oraz inne usługi. Przed podjęciem decyzji o wynajęciu warto dokładnie sprawdzić jak wygląda ich wysokość.
Podsumowując, znalezienie mieszkania lub pokoju, które spełni wszystkie nasze oczekiwania wcale nie musi być trudne. Rynek mieszkaniowy w Niemczech rozwija się bardzo prężnie, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Pamiętajmy jedynie o dokładnym sprawdzeniu wszystkich warunków wynajmu oraz stanu mieszkania. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek a wybrane przez nas lokum spełni wszystkie oczekiwania.