Każdy, kto decyduje się na wyjazd z kraju w celu podjęcia pracy zarobkowej w jednym z krajów Unii Europejskiej robi to, ponieważ chce zarobić jak najwięcej. Często decydujemy się na wyjazd z myślą o odłożeniu jak największej kwoty pieniędzy. Nic więc dziwnego, że poszukujemy rozwiązań, które pozwolą nam wydawać jak najmniej w nowym miejscu. Jednym z rozwiązań, które cieszy się sporą popularnością jest wynajmowanie mieszkania w Niemczech przy jednoczesnym podjęciu pracy w Holandii. Czy jest to dobre, opłacalne rozwiązanie? Sprawdziliśmy.
Mieszkanie w Niemczech i dojazdy do pracy – dlaczego ludzie wybierają takie rozwiązanie?
Powodów, dla których nasi rodacy decydują się zamieszkać w Niemczech a jednocześnie pracować w Holandii jest sporo. Jednym z nich jest zwiększające się w Niemczech bezrobocie, które sprawia, że ze znalezieniem posady (zwłaszcza w zawodach nie wymagających specjalistycznych kwalifikacji) możemy mieć trudności. W Holandii o wiele łatwiej znaleźć pracę sezonową lub fizyczną.
Poza tym mieszkanie w jednej ze spokojnych, przygranicznych miejscowości to spore oszczędności. Ceny wynajmu mieszkań są tam bowiem znacznie atrakcyjniejsze niż np. w sercu Berlina czy Amsterdamu. Rozwiązanie to nie rodzi praktycznie żadnych dodatkowych kosztów poza wydatkami poniesionymi na paliwo czy zakup biletów środków transportu. Dodatkowo, dzięki strefie Schengen przemieszczenie się z Niemiec do Holandii i spowrotem jest szybkie i sprawne.
Same plusy? Niekoniecznie
Warto pamiętać, że podjęcie decyzji o pracy w Holandii przy jednoczesnym wynajmowaniu mieszkania w Niemczech oznacza, że musimy dopilnować wielu formalności. Przede wszystkim musimy posiadać ubezpieczenie zdrowotne na terenie Niemiec. Możemy opłacać je samodzielnie lub korzystać z ubezpieczenia od Holenderskiego pracodawcy, które możemy przedstawić ubezpieczycielowi w Niemczech by bez dodatkowych kosztów móc leczyć się również w tym kraju.
Niestety, nieco gorzej przedstawia się sprawa zasiłku na dziecko. Jeśli nie posiadamy niemieckiego obywatelstwa otrzymamy zasiłek z Holandii, który jest niestety znacznie mniejszy niż ten wypłacany w Niemczech. Męcząca może być również konieczność codziennego dojeżdżania, szczególnie w przypadku gdy nie posiadamy własnego środka transportu.
Podsumowując, mieszkanie w Niemczech przy jednoczesnym podjęciu pracy w Holandii jest rozwiązaniem, które może się sprawdzić. Szczególnie wtedy, gdy uda nam się znaleźć mieszkanie i zatrudnienie w pobliżu niemiecko-holenderskiej granicy. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok warto dokładnie sprawdzić jakie oszczędności uda nam się dzięki temu zyskać. Często bowiem okazuje się, że wynajęcie nieco mniejszego mieszkania w kraju, w którym zdecydujemy się pracować jest bardziej opłacalne – nie musimy bowiem wówczas tracić środków na dojazdy a cena wynajmu jest porównywalna.
Dlatego też przed podjęciem decyzji warto poznać dokładnie okolicę, warunki pracy oraz przeanalizować wszystkie za i przeciw.