Nie da się ukryć, że pomimo faktu, że sytuacja
na rynku pracy w naszym kraju obecnie nie wygląda już źle to zarobki, które
osiągamy wciąż nie powalają. Często zdarza się tak, że pensja, jaką otrzymujemy
pracując w kraju starcza jedynie na podstawowe potrzeby. Wówczas wielu z nas
podejmuje decyzję o wyjeździe za granicę.
Wśród krajów, które cieszą się sporą popularnością wymienić należy przede
wszystkim Niemcy oraz Holandię. Tamtejsze rynki pracy są wciąż bowiem otwarte
na Polaków. Sprawdźmy więc o czym warto pamiętać jeśli chcemy odnieść sukces w
Holandii lub Niemczech.
Lepiej nie jechać “w ciemno”
Krótko po tym, jak Unia Europejska otworzyła swój rynek pracy dla Polaków wielu z nas zdecydowało się jechać “w ciemno” bez załatwionej wcześniej pracy. Nie było to problemem. Zatrudnienie w Holandii czy Niemczech nie było trudne i nawet osoba, która nie posiadała żadnych kwalifikacji mogła liczyć np. na pracę sezonową. Warto jednak mieć świadomość, że obecnie rynek pracy w Holandii czy Niemczech jest znacznie bardziej nasycony. Rozsądniejszym rozwiązaniem jest więc znalezienie zatrudnienia jeszcze podczas pobytu w kraju. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach możesz poszukiwać ogłoszeń na własną rękę korzystając z licznych stron internetowych lub też zdecydować się na pomoc agencji i pośredników.
Język – niezwykle ważny!
Jeśli zależy ci na tym żeby odnieść sukces zawodowy w Holandii lub Niemczech musisz pamiętać o tym, jak ważna jest znajomość języka kraju, do którego przyjeżdżasz. Bez opanowania języka niderlandzkiego lub niemieckiego możesz co prawda wykonywać proste prace (np. w ogrodnictwie lub w zakładach produkcyjnych) niemniej jednak nie zagwarantują ci one wysokich zarobków i stabilizacji finansowej, której potrzebujesz. Uczyć możesz się na wiele sposobów. Pamiętaj, że w zarówno w Niemczech, jak i Holandii prowadzone są zajęcia szkoleniowe dla obcokrajowców, którzy chcą nauczyć się języka. Niejednokrotnie, są one nawet całkowicie darmowe.
Nie stój w miejscu
Wielu Polaków, którzy decydują się na wyjazd do pracy do Niemiec lub Holandii popełnia kluczowy błąd, który sprawia, że po latach są rozczarowani tą decyzją. Jaki? Kurczowo trzymają się zatrudnienia, które zdobyli zaraz na samym początku przyjazdu. Lojalność wobec pracodawcy nie powinna powstrzymywać nas przed rozwojem. Warto kształcić się, zdobywać nowe umiejętności, zmieniać miejsca pracy a nawet… powrócić do kraju. Często bowiem zdarza się tak, że pracodawcy patrzą łaskawszym okiem na osobę, której udało się zdobyć zagraniczne doświadczenie.
Podsumowując, wyjazd do Holandii podobnie jak praca w Niemczech może dać nam wiele możliwości i sprawić, że będziemy żyć dostatnio. Warto jednak pamiętać, że nic nie przychodzi bez pracy – dlatego bardzo ważne jest doskonalenie umiejętności językowych.