fbpx
busy do holandii

Sytuacja na rynku pracy w naszym kraju poprawiła się – bezrobocie już od kilku lat znajduje się na naprawdę niskim poziomie. Mimo to wiele osób wciąż zastanawia się nad wyjazdem za granicę. Nie ma w tym nic dziwnego – zarobki w Polsce wciąż nie należą do imponujących.
Wśród krajów, które kuszą naszych rodaków na jednym z czołowych miejsc znajduje się Holandia. Nie ma w tym nic dziwnego, to kraj oferujący atrakcyjne oferty pracy a przy tym będący naprawdę pięknym miejscem.
Niestety, nie każdy z nas może poszczycić się znajomością języka niderlandzkiego. Czy jednak oznacza to, że nie musimy zrezygnować z marzeń o pracy w Holandii? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Nie znam języka. Czy aby na pewno?

Językiem urzędowym w Holandii jest język niderlandzki. Nie da się ukryć, że nie jest to język, którego w naszym kraju raczej nie uczy się w szkołach. Skutkiem tego zna go stosunkowo niewiele osób. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że znajomość niderlandzkiego nie jest tak naprawdę konieczna. W Holandii aż 90 procent osób zna język angielski. Pomocna może być również znajomość niemieckiego, którym porozumiewa się około 60 proc. ludności. Jeśli znasz te języki możesz mieć pewność, że nie będziesz miał problemów z porozumiewaniem się zarówno w miejscu pracy, jak i podczas codziennych kontaktów.


Na co możesz liczyć znając język angielski?

Jeśli dobrze znasz język angielski możesz liczyć na zatrudnienie w każdej praktycznie branży – również na wyższych stanowiskach. Ważne abyś posiadał odpowiednie kwalifikacje do wykonywania danej pracy. Pamiętaj, że w Holandii pracodawcy mają w zwyczaju sprawdzać faktyczną znajomość języka obcego, którego znajomość deklaruje kandydat. Dlatego też zadbaj o to, by realnie ocenić swoje umiejętności językowe.


Co jeśli z językami obcymi jest naprawdę krucho?

Nie znasz niderlandzkiego a angielski nie jest twoją mocną stroną? Nie martw się. Praca w Holandii bez języka jest możliwa! Holendrzy chętnie zatrudniają Polaków w pracach sezonowych związanych z hodowlą kwiatów lub uprawą warzyw. Zatrudnienie znajdziesz również w zakładach przetwórstwa żywności oraz firmach produkcyjnych. W tym przypadku znajomość języka często nie jest wymagana.


Zatrudnienie w Holandii  – co warto o nim wiedzieć?

Decydując się na wyjazd do Holandii z pewnością chcesz wiedzieć ile możesz zarobić. Warto więc przypomnieć, że w kraju tym nie ma jednej wysokości pensji minimalnej. Obliczana jest ona bowiem na podstawie podstawie wieku i przepracowanych godzin pracy. Co ważne, na wypłatę wynagrodzenia w 100 procentowej wysokości mogą obecnie liczyć osoby mające minimum 22 lata, które pracują w 40 godzinnym wymiarze godzin. Ciekawostką jest, że wynagrodzenie to musi zostać wypłacone w całości, bez potrąceń na rachunek bankowy. Nie ma możliwości otrzymania wynagrodzenia w gotówce.
Po pół roku pracy w Holandii możesz już liczyć na pomoc w postaci zasiłku dla bezrobotnych.

Podsumowując, nawet jeśli nie znasz języka niderlandzkiego bez trudu możesz znaleźć pracę również na lepiej płatnych stanowiskach. Wystarczy bowiem, że twoja znajomość języka angielskiego jest bardzo dobra. Warto jednak podkreślić, że nawet nie znając ani angielskiego, ani języka niemieckiego również możesz zdobyć zatrudnienie w Holandii. Dowodem na tym jest liczne zatrudnienie naszych rodaków w szeregu prac sezonowych, które nie wymagają od nas szczególnych kompetencji a mimo to pozwalają dobrze zarobić.

polska

Nie da się ukryć, że życie poza granicami Polski dla wielu z nas oznacza wyższy standard mieszkania czy lepsze zarobki. Ale serce nie sługa dlatego każdego roku tysiące osób decydują się na powrót do kraju.
Ty również zastanawiasz się nad tym jak wrócić w rodzinne strony? Mieszkasz w Niemczech i zastanawiasz się jakich formalności musisz dopełnić? Spróbujmy więc odpowiedzieć na te pytania dotyczące powrotu do Polski z Niemiec.

Zakończenie pracy i zgromadzenie odpowiednich dokumentów

Jeśli pracowałeś w Niemczech okres zatrudnienia liczy się w przypadku zliczania przepracowanych lat. Ma to ogromne znaczenie przy ustalaniu emerytury. Zadbaj więc o dopełnienie wszystkich formalności ze swoim pracodawcą. Co musisz zrobić? Przede wszystkim na zakończenie pracy musisz otrzymać niemieckie świadectwo pracy (Das Arbeitszeugnis). Sprawdź czy znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje a więc: czas pracy, zakres obowiązków, przebieg stosunku pracy. Poza tym musisz mieć także dokument, który potwierdzi okresy ubezpieczenia. Aby go zdobyć udaj się do niemieckiego urzędu pracy i złóż wniosek o wydanie unijnego formularza PD U1.

Meldunek w Niemczech

Zazwyczaj, kiedy przebywamy w Niemczech przez dłuższy czas niż na okres prac sezonowych posiadamy już niemiecki meldunek, czyli adres na który między innymi dociera nasza korespondencja. Przed wyjazdem musimy więc zadbać o formalności. Przede wszystkim należy zgłosić fakt wymeldowania w jednym z urzędów, które zajmują się tego typu kwestiami (w zależności od regionu, w którym przebywasz będzie to Burgeramt, Ordnungsamt lub Einwohnermeldeamt). Poinformuj również inne urzędy.
Jeśli mimo to obawiasz się, że nie wszystkie miejsca, z których otrzymujesz korespondencję są powiadomione o twoim nowym, polskim adresie zdecyduj się na skorzystanie z usług przekazywania poczty pod nowy adres. Wystarczy, że udasz się na pocztę i zgłosisz chęć skorzystania z takiej możliwości. Kosztuje to około kilkunastu Euro.

Wybierz wygodny środek transportu

Początki w Polsce bywają trudne. Musisz znaleźć nową pracę, urządzić mieszkanie… Warto więc zadbać o to, by dotrzeć do kraju tanio. Dzięki temu nie nadwyrężysz swojego budżetu, który może przecież przydać ci się w trakcie pierwszych miesięcy. Jednocześnie, nie warto rezygnować z komfortu podróżowania. Jednym z rozwiązań, które spełnią twoje oczekiwania a jednocześnie pozwolą zaoszczędzić są busy. Nowoczesne, komfortowe i dobrze wyposażone pojazdy zapewniają komfortowe warunki jazdy a jednocześnie kosztują znacznie mniej niż bilet na pociąg czy samolot. Co więcej, możesz liczyć na podwiezienie pod wskazany adres, a więc uniknąć wędrowania w pojedynkę z bagażami.

praca przez agencje

Zastanawiasz się nad podjęciem pracy za granicą naszego kraju? Nie ma w tym nic dziwnego. Zachodnie kraje Unii Europejskiej takie jak Niemcy czy Holandia chętnie zatrudniają pracowników z Polski a warunki finansowe jakie oferują tamtejsze firmy są dla nas naprawdę atrakcyjne.
Zanim jednak wyjedziesz musisz podjąć decyzję – czy lepiej zdecydować się na współpracę z agencją pracy, czy też zdecydować się na wyjazd na własną rękę. Podpowiadamy, czego możesz się spodziewać i na co warto zwrócić uwagę.
(więcej…)

au pair w holandii

Po ukończeniu szkoły średniej wiele młodych osób nie chce od razu rozpoczynać studiów. Marzy im się podróżowanie po świecie, poznanie innych krajów, języków, kultur. Jednocześnie chciałyby zarobić co nieco na przyszłe, dorosłe i samodzielne życie. Na szczęście, otwarte granice Unii Europejskiej sprawiają, że jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek przedtem, a na młodych ludzi czeka wiele interesujących propozycji. Niektóre z nich skierowane są do obu płci, niektóre zaś zwłaszcza do jednej.
(więcej…)

Ostatnie

niemcyRead more +10 maja 2017 By Admin in Busy do Niemiec, Przewozy

Busy do Niemiec Świętokrzyskie

Trasy naszych busów obejmują wszystkie ważniejsze miejscowości województwa świętokrzyskiego. Wyjeżdżamy trzy razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i soboty. Wracamy w środy, piątki i niedziele.
niemcyRead more +10 maja 2017 By Admin in Busy do Niemiec, Przewozy

Busy do Niemiec z Krakowa

Oferujemy busy do Niemiec z Krakowa, które w bezpieczny, komfortowy i szybki sposób przewiozą Państwa bez przesiadek w docelowe miejsce. Przejazdy realizujemy trzy razy w tygodniu, co drugi dzień: we wtorki, czwartki i soboty. Z kolei powroty mają miejsce w środy, piątki i niedziele.
niemcyRead more +10 maja 2017 By Admin in Busy do Niemiec, Przewozy

Busy do Niemiec Śląsk

Planujesz wyjazd do Niemiec? Szukasz busa ze Śląska który zapewni Ci komfortowy, bezpieczny i punktualny przejazd? Dobrze trafiłeś. Busy do Niemiec Śląsk to nasza specjalność. Firma AILON specjalizuje się w przewozach osób do Niemiec, jak również w transporcie paczek.
TOP